mustafaer @ bspor.net

Sivasspor'un Süper Lig'deki liderliği devam ediyor. Düşüşe geçerler mi yoksa bu işi sonuna kadar götürebilir mi?

Rıza Hoca'nın da dediği gibi bunu başarabilmek çok kolay değil  ancak geldikleri nokta değerli. Devre arası yaklaşıyor ve birçok oyuncu hakkında transfer dedikoduları başladı bile, bu oyuncuları ellerinde tutabileceklermi, giderlerse yerleri ne oranda doldurulabilecek ya da mevcut kadroya takviye yapacaklar mı? Diğer takımların da devre arası transfer sürecinde neler yapacakları bu süreçte son derece etkili olacaktır.

TFF dün sürpriz bir karara imza attı. Ve Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı değiştirildi. Yani 2019-2020 sezonu için kabul edilebilir sapma tutarının yüzde 30'dan yüzde 40'a yükseltilmesine hükmetti. Nasıl yorumlayabiliriz bunu?

Bu konuda Federasyonun detaylı bir açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum. Bu kararın neden ve niçin alındığı net bir şekilde açıklanmalı. Kulüplerimizin mali tablosu genel olarak bakıldığında son derece kötü ve bu durumun düzeltilebilmesi için federasyonun kriterler getirdiği bugünlerde böyle bir karar daha alması muhakkak geçerli bir nedenle açıklanmalı ve paylaşılmalıdır.

Ünal Karaman, Trabzonspor'da iyi işler yapıyor. Yarışmacı bir takım yarattı ve gençleri cesaretle sahaya sürüyor. Nasıl değerlendiyorsunuz Ünal Karaman'ı?

Doğru yönetim şekli , doğru planlama ve oyuncu tercihlerindeki başarıları Trabzonspor’u en iddialı ve seyir zevki en iyi takımlardan biri haline getirdi. Genç oyuncularla , kaliteli ve tecrübeli oyuncular iyi bir şekilde harmanlanarak , hem gelişimleri sağlıklı bir şekilde devam ediyor, hemde birçoğu takıma katkı verip , takımın önemli oyuncularından bir tanesi haline geliyor. Önemli olan , onlara bu sağlıklı ortamı sağlayabilmek ve daha sonra güvenip şans vermek.

Ali Akman bu sıralar oldukça gündemde...Siz de onu yakından tanıyorsunuz. Neler bekliyorsunuz genç futbolcudan?

 İyi ve kaliteli bir oyuncu. Ancak daha geliştirmesi ve öğrenmesi gereken birçok konu var. Bu oyuncular çok genç ve özellikle kamuoyunda ne çok fazla yukarı çıkartarak ne de çok fazla aşağıya çekerek yardımcı olunmalı , kulüplerde iyi bir planlama ve sağlıklı bir ortamda genç oyunculara kariyer planlamaları konusunda yol haritası belirlemelidir.

TFF 1.Lig'deki oyun kalitesi oldukça tartışılıyor. Ancak Mehmet Zeki Çelik ve Mert Çetin bu ligde oynayarak yurtdışına gitti. Nasıl değerlendiyorsunuz bunu?

Bu transferler takımlardan ziyade oyuncuların kaliteleriyle orantılı gerçekleşiyor. Son dönemlerde yurt dışına giden oyuncularımızdan dolayı , Süper Lig ve TFF 1. Lig ciddi anlamda takip edilen ligler haline geldi. Oyuncularda artık çok daha fazla cesur ve profesyoneller, kendilerine hedef belirleyerek , bu hayallerinin peşinde koşarak başarıyı yakalıyorlar.